Bodrum Tatili

BODRUM KALESİ

Kale 600 yıl önce gotik tarzda Rodos Şövalyeleri tarafından deniz kenarında inşa dilmiştir. İnşaata 1402 de başlanılmış,1522 de tamamlanmıştır. İstilacılar tarafından işgal edilememesi için dar büklümlü koridor ve kuleler yapılmıştır. Önemli olan beş kuleye İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve İspanyol Kuleleri isimleri verilmiştir. Günümüzde ‘Sualtı Arkeoloji Müzesi’ olarak hizmet vermektedir. Yanı başına eklenen Açıkhava tiyatrosu her türlü kültürel etkinliklerde kullanılmaktadır.

ANTİK TİYATRO

Milattan önce 4.yüzyılda inşa edilmiş olan tiyatro 1960 yılında Türk Arkeologlar tarafından restore edilerek her türlü kültürel etkinliklerde kullanılmaktadır. 13.000 kişilik kapasitesi vardır.

ANIT MEZAR ( MAUSOLEUM)

Antik dünyanın yedi harikasından biri olan Anıt Mezar Milattan önce 350 de Karya Kralı Mausolus için Hem kızkardeşi hem de Karısı olan Karia Artemisia II tarafından inşa ettirilmiştir. Yunan ve mısır mimari özelliklerini taşıyan 45 metre yüksekliğindeki üçgen piramit Yunan Mimarlar tarafında tasarlanmış,Yunan heykeltıraşlar anıtın çevresini kabartma ve heykellerle donatmışlardır.

MYNDOS KAPISI

Bodrum’un doğu kısmından gelenlerin karşılandığı,istilaya gelenlere engel olmak amaçlı kullanılan kapı milattan önce 4. Yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde sadece 2 kulesi mevcuttur.

YEL DEĞİRMENLERİ

Bodrum merkezinde Bardakçı ile Gümbet arasındaki tepedeki rüzgarın etkisinden yararlanarak un elde edilmesi amacı ile 18. Yüzyılda inşa edilmiş olan Yel değirmenleri 1970 li yıllara kadar kullanılagelmiştir. Taştan yapı da ahşap pervaneler rüzgar etkisi ile dönerek değirmen taşlarını çevirirken taşların arasından akan buğday taneleri öğütülerek un haline getirilmiştir. Bodrum manzarasının en iyi görülen noktalarından olan değirmenler günümüzde fotoğraf çekme yeri olarak değerlendirilmektedir.

GULET (Bodrum yapımı ahşap Tekne)

Geleneksel şekilde yerel ustalar tarafından değişik boylarda inşa edilen Gulet olarak isimlendirilen Ahşap tekneler günübirlik ya da konaklamalı olarak bodrum koylarında yapılacak deniz yolculuklarının vazgeçilmezleridir. Yapımlarının tarihi antik Karya dönemine kadar uzanır. Günümüzde Uluslar arası Yelkenli Ahşap tekne yarışmaları yapılmaktadır.

DENİZ MÜZESİ

Bodrum denizciliğinin ve tekne yapımcılığının tarihini izlemek isteyenler için Şehir Merkezinde Eski Bedesten’de açılan Müze ziyaretçilerini gayıkçılıktan guletçiliğe tarihin ve denizin derinliklerine götürmektedir.

Süngercilik, balıkçılık, taşımacılıkta kullanılmış ilk Bodrum tipi tekne modelleri sergilenmektedir.
Ayrıca Dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak oluşturulan ‘Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Kolleksiyonu sunulmaktadır.
Müze 15 Ekim 2011 tarihinde ziyarete açılmıştır.

ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ

Ülkemizin en ünlü ses sanatçılarından Zeki Müren 1977 yılında Bodruma yerleşmiş,Evi vefatından sonra sevenlerince Müze yapılmak üzere Kültür Bakanlığına devredilmiş, aslına sadık kalınarak yapılan düzenlemeden sonra 08 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Zeki Müren’in eşyaları,sahne kostümleri,kendi yaptığı tabloları, aldığı ödüller, yatağı, çalışma masası, dikiş makinası,kısacası yaşamına dair her şeyin sergilendiği müze evi yılda 100.000 kişi ziyaret etmektedir.